Jarosław Siwiński i Grzegorz Ociepka

NASZA KADRA WARSZTATÓW DLA MŁODYCH MUZYKÓW „Nie bój się improwizować!”

Jarosław Siwiński – kompozytor i pianista

Studia pianistyczne odbywał pod kierunkiem prof. K. Gierżoda, a kompozytorskie – prof. W. Kotońskiego w Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie. Uczestniczył w licznych warsztatach kompozytorskich (m.in.: H. Kulenty, H. M. Górecki, M. Nyman, L. Andriessen, T. Murail) i festiwalach muzyki współczesnej (m.in.: Światowe Dni Muzyki, „Musica Polonica Nova”, „Warszawska Jesień”, „Poznańska Wiosna Muzyczna”).

Był stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, m.st. Warszawy i Stowarzyszenia Autorów ZAiKS. Jako członek Grupy MM działał na pograniczu teatru, muzyki i sztuk wizualnych. Współpracował m.in. z: E. Rudnikiem, F. Rzewskim, M. Pistoletto, holenderską Orchest De Ereprijs, duetem V. Lois/Y. Peet i Grupą Azorro. Jest autorem hejnału Rzeszowa. Tworzy także muzykę do filmów animowanych (m.in.: J. Lenicy, D. Szczechury, M. Giżyckiego, A. Skolik, T. Kozaka), teatru i gier komputerowych.

Od wielu lat współpracuje z poznańskim Centrum Sztuki Dziecka, dla którego skomponował kilkanaście utworów, w tym wiele włączających publiczność do aktywnego uczestnictwa w ich wykonywaniu. Jego najnowsze działania twórcze to m.in. „Chopin Elements” – cykl wariacji komputerowych n/t etiud F. Chopina, udostępniony w internecie na zasadzie open source oraz „Wariacje i odmieńce” – utwory audiowizualne dla publiczności dziecięcej oraz stworzona wspólnie z Małgorzatą Kołcz mikroopera dla dzieci „Milcząca Rybka”.

Jarosław Siwiński jest także współautorem i koordynatorem projektów Polskiego Towarzystwa Muzyki Współczesnej Audio Stage, „Muzyka współczesna nie gryzie” i warsztatów improwizacji dla dzieci „Opowiedz mi bajkę”.

Ostatnio w serii „Muzyka polska dzisiaj” ukazała się jego autorska płyta CD.

Grzegorz Ociepka – aktor i reżyser teatralny.

W latach 1982–2012 pracował m.in. w Teatrze Dzieci Zagłębia w Będzinie, Teatrze Guliwer w Warszawie i Teatrze Animacji w Poznaniu. Od 1991 roku prowadzi także własny teatr realizujący spektakle impresaryjne.

Zagrał w kilkudziesięciu spektaklach. Wyreżyserował kilka spektakli dla dzieci i młodzieży, między innymi Małego Księcia Antoine’a de Saint-Exupéry’ego, Bajkę o szczęściu Izabeli Degórskiej czy Tymoteusza Rymcimcima Jana Wilkowskiego.

Jest również autorem scenariuszy oraz tekstów spektakli dziecięcych i młodzieżowych, na przykład Recepty na odwagę, Witaminowej przygody czy O złotym dzwonku Świętego Mikołaja. Zagrał w telewizyjnej realizacji spektaklu Pierścień i róża Wiliama Makepeace’a Thackeraya.

Grzegorz Ociepka bierze także udział w projektach muzycznych. To między innymi Wariacje i odmieńce Jarosława Siwińskiego, Upiór w orkiestrze Marcina Sompolińskiego czy też koncerty Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Kaliskiej pod batutą Adama Klocka z wykonaniem Przewodnika po orkiestrze Benjamina Brittena.

Prowadzi także zajęcia warsztatowe dla dzieci, młodzieży, nauczycieli i instruktorów teatralnych. Organizuje je samodzielnie i we współpracy m.in. z Polskim Towarzystwem Muzyki Współczesnej, poznańskim Centrum Sztuki Dziecka i Biblioteką Wojewódzką w Poznaniu.

Uczestniczy jako juror w komisjach artystycznych konkursów recytatorskich i przeglądów teatralnych wszystkich szczebli.