Krzesimir Dębski i Jarosław Siwiński

NASZA KADRA WARSZTATÓW DLA MŁODYCH MUZYKÓW „Nie bój się improwizować!”

Krzesimir Dębski – kompozytor, dyrygent, skrzypek jazzowy, aranżer i producent muzyczny

Twórca muzyki poważnej i współczesnej (ponad 120 utworów symfonicznych i kameralnych, m.in.: 2 symfonie, opery, 4 oratoria, utwory religijne, 15 koncertów instrumentalnych), a także teatralnej (ponad 40 premier), eksperymentalnej i filmowej (ponad 100 filmów fabularnych m.in.: Ogniem i Mieczem, W Pustyni i w Puszczy, Tam i z Powrotem, Stara Baśń, 1920 Bitwa Warszawska, Thomas Falconer) oraz seriali telewizyjnych (ponad 3000 odcinków). Na zamówienie hollywoodzkiej wytwórni LimeLight Films skomponował również nową muzykę do 16 niemych filmów Charlie Chaplina z lat 1914-1917.

Lider i solista koncertującego od 1980 roku w niemal całej Europie, a także w USA i Kanadzie, jazzowego zespołu String Connection (blisko 1000 koncertów w tym radiowych i telewizyjnych).

Wykładowca na letnich kursach muzycznych, m.in. w: Ankarze, Darmstadt, San Diego, Los Angeles, Miami i w Vallenci (California). Profesor Akademii Muzycznej w Poznaniu i Łodzi.

Wielokrotny laureat nagród, mi.in., I nagrody Światowego Konkursu Jazzowego w Hoeillart w Belgii (1983), nagrody im. St. Wyspiańskiego (1985) oraz wielu nagród w konkursach radiowych, płytowych i kompozytorskich.

Zdobywca Fryderyka w kategorii „Kompozytor Roku”, nagrody Międzynarodowej Akademii Filmowej „Philip Award” za muzykę do filmu Ogniem i Mieczem oraz nagrody za muzykę do filmu W Pustyni i w Puszczy na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Pyrgos (Grecja).

Uczestnik światowych festiwali takich jak Jazz Jamboree 80’ oraz New Jazz Meeting w Baden-Baden, a także festiwalach w Reno (USA), Getxo (Hiszpania), Paryżu, Helsinkach, Kongsberg, Budapeszcie, Leverkusen, Bratysławie, Berlinie, Norymberdze, Hadze, Pradze, Le Mans, Los Angeles wielu innych.

Jako dyrygent prowadził koncerty z udziałem takich międzynarodowych gwiazd jak: Jose Carreras, Jose Cura, Ewa Małas–Godlewska, Adam Makowicz, Canadian Brass, Vadim Riepin,Wolfgang Dauner J. L. Ponty, Mark O’Connor, Regina Carter, John Blake i Nigel Kennedy ,Trilok Gurtu, Mayungo Jackson, Richard Galliano, Daniel Stabrawa a także UB40 i Chris DeBargh, Garou. Dyrygował niemal wszystkimi orkiestrami polskimi na czele z Ork. NOSPR, Ork. Sinfonia Varsovia, Ork. Filharmonii Narodowej a także Irish BBC Orchestra, Moscow Symphony, Guadalahara Symphony Orchestra (Meksyk), Orchestra Teatro Municipal Rio de Janeiro, Orquesta Nacional Santiago de Chile ,Academia Santa Cecilia de Madrid, Ork Filharmonii Lwowskiej i Kijowskiej i in. Ostatnio koncertował w Gruzji, Litwie, Hiszpanii, Korei, USA.

fot. D. Rudzki


Jarosław Siwiński – kompozytor i pianista

Studia pianistyczne odbywał pod kierunkiem prof. K. Gierżoda, a kompozytorskie – prof. W. Kotońskiego w Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie. Uczestniczył w licznych warsztatach kompozytorskich (m.in.: H. Kulenty, H. M. Górecki, M. Nyman, L. Andriessen, T. Murail) i festiwalach muzyki współczesnej (m.in.: Światowe Dni Muzyki, „Musica Polonica Nova”, „Warszawska Jesień”, „Poznańska Wiosna Muzyczna”).

Był stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, m.st. Warszawy i Stowarzyszenia Autorów ZAiKS. Jako członek Grupy MM działał na pograniczu teatru, muzyki i sztuk wizualnych. Współpracował m.in. z: E. Rudnikiem, F. Rzewskim, M. Pistoletto, holenderską Orchest De Ereprijs, duetem V. Lois/Y. Peet i Grupą Azorro. Jest autorem hejnału Rzeszowa. Tworzy także muzykę do filmów animowanych (m.in.: J. Lenicy, D. Szczechury, M. Giżyckiego, A. Skolik, T. Kozaka), teatru i gier komputerowych.

Od wielu lat współpracuje z poznańskim Centrum Sztuki Dziecka, dla którego skomponował kilkanaście utworów, w tym wiele włączających publiczność do aktywnego uczestnictwa w ich wykonywaniu. Jego najnowsze działania twórcze to m.in. „Chopin Elements” – cykl wariacji komputerowych n/t etiud F. Chopina, udostępniony w internecie na zasadzie open source oraz „Wariacje i odmieńce” – utwory audiowizualne dla publiczności dziecięcej oraz stworzona wspólnie z Małgorzatą Kołcz mikroopera dla dzieci „Milcząca Rybka”.

Jarosław Siwiński jest także współautorem i koordynatorem projektów Polskiego Towarzystwa Muzyki Współczesnej Audio Stage, „Muzyka współczesna nie gryzie” i warsztatów improwizacji dla dzieci „Opowiedz mi bajkę”. Ostatnio w serii „Muzyka polska dzisiaj” ukazała się jego autorska płyta CD.