GREG BANASZAK

Greg Banaszak

Greg Banaszak – saksofon

Jest jednym z czołowych współczesnych saksofonistów, występował z orkiestrami w wielu salach koncertowych świata. Koncertował jako solista w Stanach Zjednoczonych, we Wschodniej i Zachodniej Europie, na Bliskim Wschodzie, w Azji, w takich państwach jak: Francja, Niemcy, Węgry, Polska, Austria, Szwecja, Belgia, Egipt, Korea Południowa, Republika Dominikany i Japonia. Greg Banaszak jest jednym z najbardziej cenionych solistów-saksofonistów swego pokolenia. Jego koncerty na całym świecie są oczekiwane długo przed planowanym występem.

Jako jeden z niewielu saksofonistów aktywnie uprawiający zarówno klasykę jak i jazz, Greg Banaszak bierze udział w koncertach symfonicznych, występuje solo, w recitalach muzyki kameralnej, a także pojawia się na festiwalach jazzowych. Występował w wielu prestiżowych salach koncertowych, takich jak: Vienna’s Bösendorfer Concert Hall, w Pałacu Królewskim w Warszawie, w New York’s Lincoln Center’s Bruno Walter Hall. Prowadził warsztaty w Austria’s Musik Hochschule, Cairo Conservatory, Oberlin Conservatory oraz Tanglewood Institute. Greg Banaszak jest pierwszym saksofonistą, który wystąpił wraz z orkiestrami zarówno na Bliskim Wschodzie jak i w Korei, wystąpił także z Cairo Symphony i Taegu City Symphony, współpracując z takimi dyrygentami jak: Leonard Slatkin, Philippe Entremont i Randy Newman.

Najnowsza, doceniona przez krytyków, kolekcja dwóch płyt CD Grega Banaszaka zatytułowana „Romances for Saxophone and Orchestra” została wydana przez Centaur Records.

Niedawno został mianowany do National Academy of Arts and Sciences jako członek komisji głosującej na corocznej ceremonii Grammy Awards. Pracuje na wydziale w Baldwin-Wallace Conservatory, Cleveland Institute of Music/Case Western Reserve University oraz Kent State University. Jest artystą współpracującym z firmą Vendoren, specjalistą ds. saksofonu Selmer, konsultantem firmy Rovner Products, a także kontroluje jakość ustników firmy Lawton oraz Pro Tec Products. Występował jako saksofonista z Cleveland Orchestra.

Greg Banaszak ukończył z wyróżnieniem Hartt School of Music. Otrzymał także tytuł magistra na Uniwersytecie Fryderyka Chopina w Warszawie oraz Artist Diploma w Centre Musical d’Annecy we Francji. Swoją błyskotliwą karierę zawdzięcza kształceniu pod okiem wybitnych mistrzów takich jak: Vincent Abato, Daniel Deffayet, Jackie McLean (legenda jazzu) oraz David Pituch i David Schiavone.

Greg Banaszak 1

Greg Banaszak 2

KONTAKT

TEL. NR 790 395 228 ORAZ BIURO @ ARTDECOGROUP.EU