Ładowanie Wydarzenia
  • To wydarzenie minęło.

Muzyka współczesna nie gryzie z Adamem Sławińskim

Z radością zapraszamy w najbliższą niedzielę 15 listopada o godz. 18:00 na spotkanie z Nestorem polskiej kompozycji Adamem Sławińskim – trzecim bohaterem tegorocznych filmów, które Polskie Towarzystwo Muzyki Współczesnej realizuje w ramach projektu „Muzyka współczesna nie gryzie”.
 
Rozmowę poprowadzi inicjatorka cyklu – kontrabasistka, promotorka muzyki współczesnej Małgorzata Kołcz.
 
Ze względu na bieżącą sytuację pandemiczną, w tym roku nasze spotkania z twórcami muzyki współczesnej odbywają się w formie transmisji online na naszej stronie www.ptmw.art.pl oraz na FB https://www.facebook.com/ptmw1923/live/.
 
Chcemy zaprosić Państwa do aktywnego udziału w tym wydarzeniu. Mogą Państwo zadać własne pytania naszemu gościowi! Wystarczy przesłać je z zawartym tytułem MWNG 2020 do niedzieli 15.11 do godz. 15:00 na adres 👉 ptmw@epistola.pl.
 
Zapraszamy!
 
***
 
Adam Sławiński – kompozytor, pianista i aranżer, także publicysta i krytyk muzyczny.
 
Studiował muzykologię na Wydziale Historycznym Uniwersytecie Warszawskim. Gry na fortepianie uczył się pod kierunkiem ciotki Jadwigi Pietrzykowskiej. W czasie studiów grał w jazzowym zespole Pinokio.
 
W latach 1957–1964 współpracował jako autor artykułów, esejów i recenzji, głównie o jazzie, z „Ruchem Muzycznym” i miesięcznikiem „Jazz”, później także z „Jazz Forum”. W latach 1958–1962 związany był etatowo z TVP, w latach 1974–1975 i w 1990 r. z Polskim Radiem. Jako kompozytor zadebiutował w 1961 r. muzyką dla Teatru TV. Na potrzeby TV powstały także pierwsze piosenki do cyklu programów Listy śpiewające (sł. Agnieszka Osiecka). W 1963 r. skomponował jazzową teatradę Opera spod ciemnej gwiazdy (libretto Agnieszka Osiecka), wystawioną podczas Międzynarodowego Festiwalu Jazzowego Jazz Jamboree ’63 w Warszawie. Na początku lat 70. poświęcił się muzyce filmowej oraz symfonicznej i kameralnej.
 
Jest kompozytorem m. in.:
– Symfonia buffo (sł. Jeremi Przybora) na sopran, bas, chór i orkiestrę symfoniczną, Upamiętnienie (sł. Wisława Szymborska) na mezzosopran, fortepian przestrojony i taśmę magnetofonową, Ballada dla sześciu perkusistów, Canto na orkiestrę smyczkową, Pulsar na perkusję i taśmę magnetofonową, Bagatela na skrzypce solo;
– muzyki do widowiska Apetyt na czereśnie (libretto Agnieszka Osiecka);
– muzyki do spektakli teatralnych i TV Hamlet komiks (libretto Stefania Grodzieńska, Wojciech Młynarski), Ścigana (libretto Jeremi Przybora), Kartoteka, Dwa teatry, O człowieku, który poślubił niemowę, Bez dogmatu, Gwałtu, co się dzieje, Beckett, czyli Honor Boga; Dookoła noc się stała na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej Opole ’66,
 
Laureat:
– nagrody Przewodniczącego Komitetu do spraw Radia i Telewizji na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej Opole ’67 i Bursztynowego Słowika na Międzynarodowym Festiwalu Piosenki Sopot ’67 za Po prostu jestem,
– nagrody Ministra Kultury i Sztuki za twórczość muzyczną do filmu w 1987 r.
 
 
* Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura w sieci”.
 
***
 
Koncepcja i prowadzenie rozmowy: Małgorzata Kołcz
Rejestracja audiowizualna: Rec Audio
Scenariusz i montaż: Jarosław Siwiński
Produkcja: Polskie Towarzystwo Muzyki Współczesnej
Finansowanie: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowe Centrum Kultury
Partner: Związek Kompozytorów Polskich
Współpraca: Rec Audio, Agencja Muzyczna Art Deco Group
Patronat medialny: POLMIC.PL – Polskie Centrum Informacji Muzycznej, portal Presto. Muzyka Film Sztuka
 
 
#mwng #kompozytor #muzykawspółczesna #film #ptmw1923
listopad 15 2020

Venue

Online

mazowieckie

Phone:

790395228

Visit Venue Website

Organizator

Polskie Towarzystwo Muzyki Współczesnej
Website: Visit Organizer Website
Skip to content