RAFAŁ GROZDEW

Rafał Grozdew


Rafał Grozdew – tenor, doktor sztuk muzycznych

Jest tenorem lirycznym z możliwościami koloraturowymi. Studia na Wydziale Wokalno-Aktorskim Akademii Muzycznej w Gdańsku odbył pod kierunkiem prof. Wieslawy Maliszewskiej. Uzyskał dyplom managera kultury na Uniwersytecie Warszawskim. Przed podjęciem studiów wokalnych współpracował z kameralnym chórem Violetty Bieleckiej Cantica Cantamus, z którym występował m.in. w Filharmonii Berlińskiej biorąc udział w premierze monumentalnego dzieła Ernsta von Kameke ku czci ofiar Holocaustu „Der Tyranos” (1998) oraz zdobywał nagrody na prestiżowych festiwalach (m.in. „Gaude Mater”). Wspólpracował także z zespolem muzyki dawnej Marka Toporowskiego oraz z chórem Sine Nomine, a także Capella Gedanensis oraz Ars Nova. W roku 2002 uczestniczył w konkursie Polskiej Muzyki Wokalnej w Warszawie, którego został laureatem. W trakcie studiów wokalnych zadebiutował na scenie rolą Gherarda w operze G. Pucciniego „Gianni Schicchi”. Wykreował także postać Ozia – głównego bohatera opery „Betulia Liberata” W. A. Mozarta.

Na deskach Gdańskiej Opery Kameralnej grał rolę Bastiena w „Bastien und Bastienne” W. A. Mozarta oraz Xerxesa w operze G. F. Haendla „Xerxes”. Wykonywał „Magnificat” M. J. Żebrowskiego podczas obchodów Roku Polskiego we Francji – „Nova Polska”, który odbył się pod patronatem prezydentów J. Chiraca i A. Kwaśniewskiego oraz Instytutu Adama Mickiewicza. Brał także udział w „Koncercie Mlodych Talentów” na Helu. Jako najlepszy dyplomant wystąpił w cyklu promującym mlodych śpiewaków „Muzyczne Forum Mlodych”. Wspólnie z Państwową Operą Baltycką i Alber Concert Theater odbył europejską trasę koncertową, wcielając się w postać Valzacchiego w „Kawalerze Srebrnej Róży” R. Straussa. Także z Operą Baltycką wystąpił w spektaklu „Zakochany Mozart” w ramach Świętojańskich Nocy Operowych.

Obecnie wspólpracuje z solistami Warszawskiej Opery Kameralnej, grając Stacha w spektaklu „Cud mniemany, czyli Krakowiacy i Górale” J. Stefaniego oraz z Teatrem Narodowym, wykonując partie wokalne w spektaklu „Umowa, czyli łajdak ukarany” P. de Marivaux. Ma na swoim koncie liczne koncerty oratoryjne i spektakle pod batutą takich dyrygentów jak: E. Manke, J. Przybylski, P. Kos-Nowicki, J. Rogala, a także występy na festiwalach m.in. „Musica Sacra” w Gdyni, czy na „Moniuszkowskim Festiwalu Podlasia”. Koncertował w Filharmonii Poznańskiej, Filharmonii Łomżyńskiej, Filharmonii Świętokrzyskiej i Filharmonii Słupskiej.

Równolegle z klasyczną działalnością koncertową od kilku lat tworzy także awangardowe projekty muzyczne na pograniczu stylów, współpracując z muzykami ludowymi, folkowymi i jazzowymi, mającymi na koncie liczne prestiżowe nagrody Polskiego Radia, Radia BBC, nominacje i nagrody „Fryderyk” (m.in.: z muzykami Kapeli ze Wsi Warszawa, Marią Pomianowską, Wojciechem Pulcynem, Maciejem Cierlińskim). Zajmuje się również współorganizacją muzycznych imprez kulturalnych oraz prowadzeniem warsztatów wokalnych (współpracuje m.in.: z Muzeum Powstania Warszawskiego, Art Deco Group oraz stowarzyszeniami: Muzyka bez Granic, Transetnika). W czerwcu 2009 r. uczestniczył w mistrzowskim kursie wokalnym The European Opera Center Trust kwalifikując się do masterclass.

Rafał Grozdew - Zarzyjze kuniu

Preludium nr 1

KONTAKT

TEL. NR 790 395 228 ORAZ BIURO @ ARTDECOGROUP.EU