JAROSŁAW SIWIŃSKI

Jarosław Siwiński - kompozytor i pianista

W latach 1983-88 studiował grę na fortepianie w klasie Kazimierza Gierżoda, w latach 1988-94 - kompozycję pod kierunkiem Włodzimierza Kotońskiego w Akademii Muzycznej w Warszawie. Jako pianista i kompozytor uczestniczył w Światowych Dniach Muzyki w Warszawie i Seulu, w Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień", Festiwalu Polskiej Muzyki Współczesnej "Poznańska Wiosna Muzyczna" oraz Festiwalu Polskiej Muzyki Współczesnej "Musica Polonica Nova" we Wrocławiu.

Brał udział w Międzynarodowych Letnich Kursach dla Młodych Kompozytorów w Kazimierzu Dolnym i w podobnych kursach w Apeldoorn w Holandii oraz w Międzynarodowych Kursach Kompozytorskich w Villeneuve-lez-Avignon we Francji. Współpracował m.in. z Fryderykiem Rzewskim, Michelangelo Pistoletto, Viktorem Loisem, Yin Peet i Grupą Azorro. Był członkiem Grupy MM, działającej na pograniczu teatru, muzyki i sztuk wizualnych. Przez wiele lat współpracował z Pracownią Filmu Animowanego Daniela Szczechury w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych i z Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu.

Jarosław Siwiński w 1997 otrzymał III nagrodę w Międzynarodowym Konkursie Kompozycji Jazzowej w Słupsku za utwór "Schyzia" na kwartet smyczkowy (1997), zaś w 1998 - II nagrodę w Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim "Muzyka i zabawa" w Poznaniu za utwór "Zegarynka" na fortepian preparowany, perkusję, zegarynkę i publiczność dziecięcą (1998).

Tworzy również muzykę do filmów animowanych (między innymi Jana Lenicy, Daniela Szczechury, Marcina Giżyckiego, Tomasza Kozaka, Agnieszki Skolik), teatru i gier komputerowych. Jest współtwórcą organizowanych przez Polskie Towarzystwo Muzyki Współczesnej projektów ''Muzyka współczesna nie gryzie'', ''Audio Stage'', warsztatów improwzacji dla dzieci "Opowiedz mi bajkę" i in. Skomponował hejnał Rzeszowa.

Jest Członkiem Zarządu Polskiego Towarzystwa Muzyki Współczesnej.

Jarosław Siwiński:  🔊  Locomotive