GEORGIOS KISSAS

Georgios Kissas
Georgios Kissas – kompozytor i multiinstrumentalista

Ukończył Szkołę Podstawową, Gimnazjum i Liceum im. Demostenesa w Peanii, w Grecji.

Kształcił się w greckich szkołach muzycznych uzyskując dyplomy z harmonii, kontrapunktu i fortepianu. Jest znawcą i wykonawcą greckiej muzyki ludowej. Od wielu lat zajmuje się muzyka starożytną i bizantyjską.

W latach 1999-2004 studiował kompozycję pod kierunkiem prof. W. Kotońskiego na Wydziale Kompozycji, Dyrygentury i Teorii Muzyki Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie.

W okresie studiów powstały m.in. utwory: „Sonata” na fortepian, „4 Etiudy” na fortepian, „Duo” na flet i klarnet, „4 Momenty” na trio smyczkowe, „Kwartet smyczkowy”, „Festos” na orkiestrę, „Talos” na fortepian i orkiestrę, „Hymny Orfickie” na chór i orkiestrę, „Kyrie” na 3 chóry mieszane, „Pamięci taterników i alpinistów” na chór, dwoje skrzypiec i tamtam, opera kameralna „Die Hyaenen”, „Largo e Scherzo” na orkiestrę, „Fanfara” na instrumenty dęte blaszane i in.

W latach 2004-2006 kształcił się w Wojskowej Szkole Oficerskiej S.E.A.P. na Krecie.

Wrócił do Polski w 2007 r. i nieustannie komponuje. W ostatnich latach powstało wiele dzieł, m.in.: „Desserted and Powerfull” na skrzypce i orkiestrę, „Unpainted Late Spring Hours” na fortepian I orkiestrę, „Laudes Dei Altissimi” na chór mieszany a cappella, „Oktet” na instrumenty dęte, „Etiudy” na fortepian, „Strach w Zameczku – bajka nie dla dzieci” na narratora, skład kameralny i taśmę, oraz piosenki do tekstów greckich, polskich i angielskich.

Georgios Kissas jest również twórcą w dziedzinie poezji. Jego wiersze były publikowane w Polsce m.in. w piśmie literackim „Poezja Dzisiaj”, jak również w Grecji.

W 2012 r. w Grecji została wydana jego książka o prehistorycznych strukturach megalitycznych i elektromagnetyzmie. Obecnie pracuje nad swoją pierwszą symfonią oraz nad książką zawierającą jego teorie: artysta XXI w. jako «Übermensch» i rozważania o przyszłości muzyki. Z najnowszych utworów G. Kissasa w 2012 r. powstał „Oktet” na instrumenty dęte oraz „Preludium i Fuga” na orkiestrę smyczkową.

W 2014 r. w Mazowieckim Centrum Kultury i Sztuki w Warszawie w ramach projektu „Dźwiękojmia 2014”, organizowanego z okazji Światowego Dnia Poezji, odbyło się prawykonanie utworów wokalno-instrumentalnych kompozytora pt. „Miris” i „Miłości” do poezji K. Kariotakisa i K. Kawafisa. Utwory te zostały zamówione przez firmę muzyczną Art Deco Group.

Georgios Kissas - Miłości

Georgios Kissas - Miris