Właścicielka firmy kontrabasistka, autorka tekstów poetyckich, filolog klasyczny, animatorka kultury, spec. PR
Kontrabasistka koncertująca w zespołach kameralnych i orkiestrach, głównie zakresie muzyki klasycznej i jazzowej. Rozszerzyła swoją działalność o muzykę eksperymentalną.
Zaczęła grać na kontrabasie w wieku 19 lat w PSM II st. w Wałbrzychu. Z wyróżnieniem ukończyła PSM II st. w Poznaniu, później studia artystyczne na Wydziale Instrumentalnym w klasie kontrabasu Akademii Muzycznej im. St. Moniuszki w Gdańsku, filologię klasyczną na Wydziale Filologii Polskiej i Klasycznej Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu oraz Podyplomowe Studium Marketingowego Zarządzania Przedsiębiorstwem o specjalizacji PR.
Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2016 r. i 2023 r.) oraz Stowarzyszenia Autorów ZAiKS (2016 r.), absolwentka klasy kontrabasu Akademii Muzycznej w Gdańsku st.wykł. Janusza Dobrowolskiego (2006 r.) oraz filologii klasycznej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (2003 r.).
W 2022 r. otrzymała siódmą w historii Nagroda Związku Kompozytorów Polskich za zasługi na polu edukacji muzycznej. W uzasadnieniu doceniono niezwykłą pomysłowość i zaangażowanie w kształtowaniu postaw przyszłych odbiorców kultury wysokiej.
Jest autorką tekstów poetyckich dla dorosłych i dla najmłodszych. Od kilku lat współpracuje z kompozytorem Jarosławem Siwińskim, a efektami tej kooperacji są takie utwory jak „Trzy odmieńce z tekstem dość bajkowym”, „Artykuły spożywcze” na podstawie trzech wierszy z cyklu „A gdyby tak…”, „Ornitolgia” oraz mikroopera dla dzieci „Milcząca Rybka”.
Jako kameralistka i muzyk orkiestrowy brała udział w koncertach z różnymi zespołami kameralnymi i orkiestrami takimi, jak: Kwartet Wilanów, Opium String Quartet, Europejska Orkiestra Festiwalowa „Probaltica”, Polska Orkiestra Radiowa, Orkiestra Mazowieckiego Teatru Muzycznego, Filharmonia Kaliska, Filharmonia Bałtycka, Polski Teatr Tańca Ewy Wycichowskiej i in.
Tworzącwydarzeniamuzycznewspółpracowałatakżezkompozytorami: J. A. P. Kaczmarkiem, A. Sławińskim, Z. Preisnerem, A. Gronau, A. Ignatowicz-Glińską, R. Twardowskim, P. Mossem, A. Williamsem, J. Dawem, J. Siwińskim, A. Kościowem, K. Brochocką, Z. Kozubem, R. Osadą, A. Porębskim i in.
Jednym z ważniejszych przedsięwzięć muzycznych Małgorzaty Kołcz był stworzony wraz z Iwoną Jędruch (gongi, misy dźwiękowe, skrzypce, śpiew biały) zespół Trillingen Duo, wykonujący muzykę eksperymentalną i improwizowaną.
Małgorzata Kołcz z powodzeniem łączy działalność muzyczną z pracą dedykowaną kulturze oraz aktywnie działa na rzecz upowszechniania muzyki poważnej i jej twórców, projektując i organizując wydarzenia promujące kulturę.
Jest współtwórcą wielu wydarzeń, takich jak m.in.: ogólnopolski festiwal „Obrazy z Conrada”, projekt muzyczno-edukacyjny „Warszawa kreatywna", warszawskie Letnie Festiwale Nowego Miasta, prawykonania pt. „Muzyczne Pejzaże Czesława Miłosza”, festiwal „Muzyka Słów Zbigniewa Herberta”, Festiwal „Obrazy z Conrada”, 3 koncerty prawykonań „Obrazy z Warszawy. Powstanie 44”, cykl „Warszawskie Prawykonania 2010”, cykl performatywnego „Audio Stage”, cykl prawykonań „Obrazy z Warszawy", spotkania z kompozytorami „Muzyka współczesna nie gryzie”, warsztaty improwizacji dla dzieci „Opowiedz mi bajkę“, warsztaty taneczno-aktorskie „Ziemia Kłodzka Tańczy” oraz warsztaty dla młodych muzyków „Nie bój się improwizować!".
Współpracowała z Międzynarodowym Festiwalem Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień”. Pełniła również funkcję kierownika ds. promocji Instytutu Muzyki i Tańca.
Obecnie współpracuje głównie z Polskim Towarzystwem Muzyki Współczesnej, Związkiem Kompozytorów Polskich, Fundacją Wspierania Kultury „Przyjaciele Muzyki” i festiwalem Warszawskie Spotkania Muzyczne.
Wybrane utwory literackie Małgorzaty Kołcz dla dzieci:
1.„Trzy odmieńce z tekstem dość bajkowym” (2014 r.) – na zamówienie Jarosława Siwińskiego powstały teksty poetyckie o muzyce, akordach, elementach dzieła muzycznego, wariacjach, podróżach, nawet o kosmosie. Później weszły one koncertu teatralno-muzycznego pod tytułem „Wariacje i odmieńce” J. Siwińskiego.
2.Cykl „A gdyby tak…”(2015) – opowiastki o zgubnych skutkach spożywania niezdrowego jedzenia (frytek, czipsów etc) oraz picia bez umiaru napojów gazowanych.
Później teksty te zostały użyte przez Jarosława Siwińskiego w trzech utworach pt. „Artykuły spożywcze” na kwartet dęty drewniany i taśmę z głosem.
3.Mikroopera dla dzieci „Milcząca Rybka”(2016) – wprowadzenie do opery, ale również opowieść o priorytetach i o tym jak bardzo potrzebne jest spędzanie czasu z własnymi dziećmi. Muzyka – Jarosław Siwiński. Aparat wykonawczy: sopran, bas, altówka, klarnet, kontrabas i syntezator (6 osób) w tym dwoje instrumentalistów grających aktorsko dwie postaci oraz pianistka również jako tancerka.
4.„Ornitologia”(2017) – historia wierszowana o ptakach polskich napisana dla J. Siwińskiego. Dzięki współpracy powstał utwór na sopran i orkiestrę kameralną, który wykonała Joanna Freszel i Orkiestra Muzyki Nowej. Utwór stał się częścią zbiorowej kompozycji pt. „Natura Polski w najnowszej poezji – żywioły”.
5.Dwa kontrabasowe scenariusze dla Teatru Cieni: „Przyjaciele z podwórka” i „Zawsze będziemy przy was” (2023) - punktem wyjścia tych teatralnych scenariuszy stały się popandemiczne problemy młodszych dzieci i uczniów szkół podstawowych jak: samotność, depresja i uzależnienie od smartfonów. Formuła teatru cieni jest niezwykle uniwersalna i ma wielki potencjał komunikacyjny, jednocześnie pozostawiający bardzo szerokie pole do rozwijania wrażliwości i wyobraźni młodego widza. Oba utwory zostały przygotowane z myślą o możliwości wykonania ich zarówno przez profesjonalnych dorosłych aktorów, jak i przez aktorów dziecięcych. Dzięki temu scenariusze mogą być przygotowane w ramach zajęć świetlicowych lub szkolnego kółka teatralnego.
Wybrane nagrania działalności Małgorzaty Kołcz zamieszczone w internecie:
1.Koncerty podsumowujących warsztaty dla młodych muzyków „Nie bój się improwizować!”:
W obszarze jej zainteresowań znajduje się: muzyka, instrumentalistyka, media i PR oraz literatura, wokalistyka, taniec, teatr, sztuki wizualne, produkcja filmowa, taniec i in.
* Przed rozpoczęciem klasycznej edukacji muzycznej, od najmłodszych lat rozwijała swoje umiejętności wokalne i doświadczenie sceniczne. Brała udział w wielu koncertach i festiwalach. Zdobywała nagrody w konkursach dla wokalistów. Tańczyła również w zespołach młodzieżowych i grupach tańca towarzyskiego.