PROGRAMY SPECJALNE

Poniżej prezentujemy przykładowe propozycje koncertowe. Szczegółowe informacje pod nr. tel. 790 395 228 oraz pod adresem e-mail: biuro@artdecogroup.eu.

1. Romuald Twardowski – koncert autorski i spotkanie z Alicją Twardowską/klasyka/
2. Zbigniew Herbert – „Pieśni” /klasyka/
3. Karol Szymanowski – „Pieśni kurpiowskie” /folk/


1. Romuald Twardowski – Koncert i spotkanie z Alicją Twardowską

Profesor Romuald Twardowski był jednym z czołowych polskich kompozytorów. Tworzył zarówno muzykę instrumentalną jak i wokalną. Jego twórczość obejmuje wszystkie gatunki muzyczne od kameralnych miniatur aż po balet i operę. Kompozycje profesora cieszą się wielkim uznaniem krytyków i publiczności, zdobywając kolejnych wielbicieli.

Romuald Twardowski nigdy nie był wyznawcą awangardy, wykorzystuje jednak elementy nowych technik kompozytorskich do tworzenia własnego języka muzycznego, w którym znaczną rolę odgrywają reminiscencje muzyki dawnych epok.  Jego muzykę cechuje przede wszystkim świeżość, uporządkowanie, urzekające brzmienie  i charakterystyczny dla tego kompozytora koloryt.

Szczegółowe informacje dotyczące utworów, solistów, składów oraz materiałów wykonawczych pod nr tel.

Romuald Twardowski (1930-2024)

Kompozytor i pedagog, urodzony w Wilnie. Studiował fortepian i kompozycję w klasie Juliusa Juzeliunasa w Państwowym Konserwatorium Litewskiej SRR w Wilnie. Studia kompozytorskie kontynuował w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Warszawie u Bolesława Woytowicza. Chorał gregoriański i polifonię średniowiecza studiował pod kierunkiem słynnej Nadii Boulanger w Paryżu.

Od 1971 roku był profesorem Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Warszawie. Jego twórczość jest bardzo różnorodna pod względem gatunków, a jej głównym nurtem jest muzyka religijna.

Był kompozytorem znanym na całym świecie oraz laureatem ogromnej ilości nagród konkursowych. Zdobył m.in.: I nagrodę Konkursu Młodych Związku Kompozytorów Polskich, II miejsce na Międzynarodowej Trybunie Kompozytorów UNESCO w Paryżu, I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim w Pradze.
Dwukrotnie za balet-pantomimę „Posągi Czarnoksiężnika” i za dramat muzyczny „Lord Jim” – zdobył I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim Im. Księcia Rainiera w Monako. W 1994 otrzymał nagrodę AGEC – Zachodnioeuropejskiej Federacji Towarzystw Chóralnych, doroczną nagrodę Z.K.P. oraz w 2006 r. Nagrodę  Amerykańskiej Fundacji im. I.J. Paderewskiego.
źródło: http://www.culture.pl/pl/culture/artykuly/os_twardowski_romuald

INFO TEL: +48 790 395 228



2. Zbigniew Herbert – Pieśni

Koncert „Pieśni” Zbigniewa Herberta jest międzynarodowym projektem prezentującym przepiękną twórczość Księcia Poetów w połączeniu z muzyką świetnych kompozytorów polskich i zagranicznych.

Jest to jedyna propozycja artystyczna, w którym świetna muzyka współczesna towarzyszy poezji Zbigniewa Herberta, prezentowanej w różnych językach. Wszystkie pieśni zostały skomponowane w 2008 roku, z okazji obchodów Roku Zbigniewa Herberta na sopran lub baryton z towarzyszeniem orkiestry smyczkowej.

Muzyczną szatę otrzymały przepiękne wiersze: „Nike, która się waha”, „O tłumaczeniu wierszy”, „Patrz morze”, „Elegia na odejście”, „Napis”, „Pudełko zwane wyobraźnią”, „Struna”, „Kamyk” oraz „Brewiarz”.

Na program wydarzenia składają się kompozycje wspaniałych twórców z Polski, Wielkiej Brytanii, Francji i Grecji.

PROGRAM KONCERTU:
·         Romuald Twardowski – „Patrz morze”
·         Piotr Moss – „Niké hésitante”
·         Ryszard Osada – „Kamyk”
·         Geogrios Kissas – „Μεταφραστής ποιήσεως”
·         Krzysztof Aleksander Janczak – „Przesłanie Pana Cogito”
·         Sylvia Filus – Cykl Pieśni: „La petite boite”; „L’inscription”; „La corde”
·         Jacek Rządkowski – „Brewiarz”
·         Adrian Williams – „Beyond the last cataract of time”

Pieśni te cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem publiczności przyczyniając się do wzrostu zainteresowania polską literaturą oraz muzyką komponowaną współcześnie.

Proponowany koncert jest oryginalnym spotkaniem ze wspaniałą polską poezją, zachwycającą muzyką współczesną i świetnymi artystami.

„Pieśni” Zbigniewa Herberta są znakomitym dowodem na to, że muzyka współczesna jest dostępna dla każdej publiczności.

INFO TEL: +48 790 395 228


3. Karol Szymanowski – Pieśni Kurpiowskie


Sięgając do źródeł polskiej muzyki ludowej (Archiwum Fonograficzne IS PAN, Archiwum Fonograficzne Polskiego Radia, zbiory pieśni kurpiowskich ks. W. Skierkowskiego), a także korzystając z własnych doświadczeń w spotkaniach z ludowym autentykiem w jego kontekście naturalnym, twórcy projektu – muzycy i muzykolodzy – przedstawiają cykl osiemnastu pieśni Karola Szymanowskiego w niezwykle nowatorski sposób.

Oryginalne kompozycje Karola Szymanowskiego są wykonywane na tradycyjnych instrumentach ludowych (suka biłgorajska, fidel płocka, basetla, cymbały, lira korbowa) z wykorzystaniem emisji głosu charakterystycznej dla ludowej pieśni kurpiowskiej, a także innych etnicznych technik wokalnych (min. śpiew alikwotowy). Aranżując utwory muzycy postanowili stworzyć na nowo pomost między ludowym źródłem a pomysłem kompozytora – między innymi poprzez konfrontację jego dzieła w wykonaniu oryginalnym (na głos z fortepianem) z ludowym brzmieniem improwizowanych partii instrumentalnych i wokalnych, a także poprzez wykorzystanie (docelowo na płycie CD) archiwalnych nagrań pieśniowego repertuaru kurpiowskiego w wykonaniach autentycznych ludowych śpiewaków.

Projekt znakomicie spełnia również funkcję edukacyjną. Prezentuje i łączy w sobie różne oblicza polskiej kultury muzycznej, sięgając do źródeł zarówno ludowej tradycji muzycznej jak i do tradycji twórczości kompozytorskiej. Jest także specyficzną formą wyrazu, doskonale odzwierciedlającą współczesne trendy w kulturze muzycznej.

W przedsięwzięciu biorą udział uznani muzycy sceny folkowej, jazzowej oraz poważnej – członkowie takich zespołów jak: Zespół Polski Marii Pomianowskiej, Kapela Ze Wsi Warszawa, Swoją Drogą, Sebastian Stanny Quartet, Sine Nomine Marka Toporowskiego, Lutosławski Piano Duo, Wędrowiec, i in.

WYKONAWCY:
Weronika Grozdew – Kołacińska – śpiew
Sylwia Światkowska – suka biłgorajska, skrzypce, śpiew
Magdalena Sobczak – Kotnarowska – cymbały, śpiew
Bart Pałyga – basetla, śpiew alikwotowy
Wojciech Pulcyn – kontrabas
Rafał Grozdew – śpiew
Bartłomiej Wąsik – fortepian

INFO TEL: +48 790 395 228