Ładowanie Wydarzenia
  • To wydarzenie minęło.

Muzyka współczesna nie gryzie

[seria 4]

Warszawa, 5 października – 16 listopada 2014 r.

PEDAGOGIUM Wyższa Szkoła Nauk Społecznych

ul. Marszałkowska 115

Wstęp wolny

Pierwsze spotkanie czwartej serii cyklu „Muzyka współczesna nie gryzie – spotkania z kompozytorami”, odbyło się w niedzielę 5 października w PEDAGOGIUM Wyższej Szkole Nauk Społecznych w Auli 106 o godz. 09:40.
Odbywające się w ramach tego cyklu spotkania z polskimi kompozytorami mają na celu propagowanie muzyki współczesnej i jej twórców poprzez ukazywanie ich w szerszych kontekstach kulturowych i społecznych, przy zastosowaniu nowoczesnych technik prezentacji. Spotkania te przygotowują również słuchaczy do świadomego odbioru muzyki powstającej obecnie, a w Roku Oskara Kolberga pokazują związki muzyki współczesnej z twórczością ludową i tradycyjną.

W tej serii spotkań o muzyce współczesnej opowiadają: Jarosław Siwiński (05.10), Agnieszka Stulgińska (11.10), Adam Sławiński (25.10), Romuald Twardowski (08.11) i Maciej Żółtowski (16.11).

Gościem pierwszej rozmowy o muzyce współczesnej był Jarosław Siwiński – kompozytor i organizator życia muzycznego.

Jest absolwentem Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie. Często podejmuje działania przekraczające tradycyjne granice muzyki, współpracując m.in. z poznańskim Centrum Sztuki Dziecka, a także z takimi artystami jak: Jan Lenica, Daniel Szczechura, Frederick Rzewski, Michelangelo Pistoletto, Viktor Lois, Yin Peet czy Grupa Azorro.

Był stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, m.st. Warszawy, a także Stowarzyszenia Autorów ZAiKS.

Tematy rozmowy z Jarosławem Siwińskim:

Cisza i nie-cisza. Co jest muzyką?

Wycinanka. Montowanie sztucznych światów.

Pieśni polskie. Czy muzyka ludowa jest do słuchania?

Kompozytor zadał publiczności proste, wydawałoby się, pytanie: kiedy mamy do czynienia z muzyką, a kiedy jedynie z hałasem czy odgłosami natury? Zaprezentował m.in. utwory wycinane z innych utworów, „Lokomotywę” Juliana Tuwima w szalonym wykonaniu 4-latki i zanimowaną grafikę z lat 20-tych. Wyjawił też, czy muzyka tradycyjna wprowadzała w trans i czego może się obawiać operowa zjawa.

Spotkanie poprowadziła Małgorzata Kołcz – absolwentka klasy kontrabasu gdańskiej AM oraz filologii klasycznej poznańskiego UAM. Jest kameralistką i muzykiem orkiestrowym. Zajmuje się również wykonywaniem muzyki eksperymentalnej.

Aktywnie działa na rzecz upowszechniania muzyki poważnej i jej twórców, projektując i organizując wydarzenia promujące kulturą wyższą.

Jest współtwórcą m.in.: projektu scenicznego „Audio Stage”, warszawskich „Letnich Festiwali Nowego Miasta”, festiwalu „Muzyka Słów Zbigniewa Herberta”. Współpracowała m.in. z festiwalami „Warszawska Jesień” i „Audio Art”.

Spotkania czwartej serii cyklu odbywają się od 5 października do 16 listopada br. w PEDAGOGIUM Wyższej Szkole Nauk Społecznych przy ul. Marszałkowskiej 115 w Auli 106.

Spotkanie z Jarosławem Siwińskim odbyło się w niedzielę 5 października o godz. 09:40.

 

Wstęp był wolny.


Informacje pod nr tel. 790 395 228 oraz na www.ptmw.art.pl.

***

Polskie Towarzystwo Muzyki Współczesnej (www.ptmw.art.pl) powstało w 1923 r.

Jego współzałożycielem i pierwszym prezesem był Karol Szymanowski. PTMW jest członkiem Międzynarodowego Towarzystwa Muzyki Współczesnej (ISCM), organizacji afiliowanej przy UNESCO, zrzeszającej ponad 40 państw.
Towarzystwo zajmuje się między innymi popularyzacją najnowszej twórczości kompozytorskiej i promocją polskiej muzyki za granicą. Jego członkami są wybitni kompozytorzy, wykonawcy, muzykolodzy oraz miłośnicy nowej muzyki.
***


Organizator:
Polskie Towarzystwo Muzyki Współczesnej
Współfinansowanie: Dzielnica Śródmieście m.st. Warszawy, Stowarzyszenie Autorów ZAiKS
Współpraca: Art Deco Group, PEDAGOGIUM Wyższa Szkoła Nauk Społecznych
Patroni medialni: Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC, Wawcity.pl, Cameralmusic.pl

 

maj 10 2014

Details

Date: 10 maja 2014
Time: 09:40 - 17:00
Wydarzenie Categories:
Skip to content