MUZYKA WSPÓŁCZESNA NIE GRYZIE – Maciej Żółtowski

MWNG 2014 [16.11]

 

MUZYKA WSPÓŁCZESNA NIE GRYZIE

Spotkania z kompozytorami

[seria 4]

 

NA FINAŁ SPOTKANIE Z MACIEJEM ŻÓŁTOWSKIM

 

16 LISTOPADA o godz. 11:20

 

PEDAGOGIUM Wyższa Szkoła Nauk Społecznych

  1. Marszałkowska 115

Wstęp wolny

Polskie Towarzystwo Muzyki Współczesnej zaprasza na ostatnią rozmowę czwartej serii cyklu „Muzyka współczesna nie gryzie – spotkania z kompozytorami”, która odbędzie się w sobotę 16 listopada o godz. 11:20 w PEDAGOGIUM Wyższej Szkole Nauk Społecznych w Auli nr 106.
Dotychczasowe rozmowy o muzyce współczesnej poruszyły wiele ciekawych i niekiedy frapujących tematów, jak również były znakomitą okazją do zapoznania się z interesującymi kompozycjami i ich twórcami. Tak będzie również i tym razem.
Gość spotkania Maciej Żółtowski [ur. w 1971 r.] – kompozytor, dyrygent, skrzypek i pedagog.

Studiował kompozycję u Mariana Borkowskiego, a dyrygenturę u Ryszarda Dudka w Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie. Jego utwory wykonywano zarówno w Polsce jak i na Ukrainie, w Rosji, Tatarstanie, Mongolii, Chinach i Japonii, a nagrane przez niego płyty otrzymywały liczne krajowe i międzynarodowe nagrody. Był dyrektorem artystycznym i pierwszym dyrygentem Cypryjskiej Orkiestry Państwowej w Nikozji, a od 2007 r. kieruje Radomską Orkiestrą Kameralną.
Swoją aktywność Maciej Żółtowski dzieli pomiędzy komponowanie, a dyrygenturę. Szefuje także orkiestrze filharmonicznej działającej bez filharmonii. Wszechstronne zainteresowania dają mu szeroki ogląd zarówno na kwestie twórczości, jak i roli muzyki w świecie współczesnym i dawnym – wbrew pozorom nie tak odległym.
Kompozytor zaprezentuje również kilka instrumentów z własnej azjatyckiej kolekcji, które wykorzystywał w swoich utworach, jak gu-zheng czy morin-huur.

Spotkanie jak zawsze poprowadzi Małgorzata Kołcz – absolwentka klasy kontrabasu gdańskiej AM oraz filologii klasycznej poznańskiego UAM. Jest kameralistką i muzykiem orkiestrowym. Zajmuje się również wykonywaniem muzyki eksperymentalnej.
Aktywnie działa na rzecz upowszechniania muzyki poważnej i jej twórców, projektując i organizując wydarzenia promujące kulturą wyższą.
Jest współtwórcą m.in.: projektu scenicznego „Audio Stage”, warszawskich „Letnich Festiwali Nowego Miasta”, festiwalu „Muzyka Słów Zbigniewa Herberta”. Współpracowała m.in. z festiwalami „Warszawska Jesień”, „Warszawskie Spotkania Muzyczne” i „Audio Art”.

Wstęp jest wolny.

Informacje pod nr tel. 790 395 228790 395 228 oraz na www.ptmw.art.pl

Serdecznie zapraszamy na orientalny finał tegorocznych rozmów o muzyce współczesnej z polskimi kompozytorami!

***
Spotkania z polskimi kompozytorami w cyklu „Muzyka współczesna nie gryzie” mają na celu propagowanie muzyki współczesnej i jej twórców poprzez ukazywanie ich w szerszych kontekstach kulturowych i społecznych, przy zastosowaniu nowoczesnych technik prezentacji. Spotkania te przygotowują również słuchaczy do świadomego odbioru muzyki powstającej obecnie, a w Roku Oskara Kolberga pokazują związki muzyki współczesnej z twórczością ludową i tradycyjną.

***


Polskie Towarzystwo Muzyki Współczesnej
 (www.ptmw.art.pl) powstało w 1923 r.

Jego współzałożycielem i pierwszym prezesem był Karol Szymanowski. PTMW jest członkiem Międzynarodowego Towarzystwa Muzyki Współczesnej (ISCM), organizacji afiliowanej przy UNESCO, zrzeszającej ponad 40 państw.

Towarzystwo zajmuje się między innymi popularyzacją najnowszej twórczości kompozytorskiej i promocją polskiej muzyki za granicą. Jego członkami są wybitni kompozytorzy, wykonawcy, muzykolodzy oraz miłośnicy nowej muzyki.

***


Organizator: 
Polskie Towarzystwo Muzyki Współczesnej

Współfinansowanie: Dzielnica Śródmieście m.st. Warszawy, Stowarzyszenie Autorów ZAiKS

Współpraca: Art Deco Group, PEDAGOGIUM Wyższa Szkoła Nauk Społecznych

Patroni medialni: Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC, Wawcity.pl, Cameralmusic.pl

Skip to content