Iza Kowalewska i Helena Matuszewska

NASZA KADRA WARSZTATÓW DLA MŁODYCH MUZYKÓW „Nie bój się improwizować!”

Iza Kowalewska – polska wokalistka autorka muzyki oraz tekstów i muzykoterapeutka

Absolwentka Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi oraz warszawskiego Państwowego Studium Jazzu w klasie śpiewu. Znana jest z wieloletnich występów w zespole Muzykoterapia (rok powstania 2002), którego jest współzałożycielką.
Wraz z grupą nagrała dwa albumy studyjne: Muzykoterapia (2006) oraz Piosenki Izy (2011), które zostały doskonale przyjęte przez publiczność oraz recenzentów.
W 2013 roku ukazał się debiutancki album solowy piosenkarki zatytułowany „Diabeł mi Cię dał. Nagrania promowane teledyskami do utworów „Tango D N A” i „Diabeł mi Cię dał” wydała firma Universal Music Polska.
W 2015 roku Iza Kowalewska wydała drugi solowy album „Nocna zmiana” Universal Music Polska. Nagrania promował singiel „Nocna zmiana Kobiet” który zaprezentowała w programie Must Be the Music (20września2015).
Ze swoją autorską kompozycją „Los jak Zegar” dostała się do Finału programu Must Be The Music 10.
29 stycznia 2016 r. wydała swój 3 solowy album inspirowany muzyką francuską „Pod dachami Paryża” na którym jest autorką muzyki oraz tekstów. W 2019 Iza&Latynoscy Brothers – płyta została nominowana do Fryderyków.

Piosenkarka tworzyła linie melodyczne, pisała teksty i nagrywała głos oraz występowała dla takich twórców jak: Fisz, EMADE, O. S. T. R., Envee, Medium, Sistars, Novika Czarny HIFI, Krzysztof Kiljański, Adam Strug, Tomasz Stańko, Leszek Możdzer, Katarzyna Nosowska, HEY.
Iza ma za sobą liczne koncerty w kraju (m.in. na Gdynia Summer Jazz Days, Jazz Jemboree, Off Festival. Open Air festiwal, Męskie Granie, wielokrotnie Ladies Jazz).
Jest również współtwórczynią Koncertu na Ścianie – szalonego show działającego wbrew prawu grawitacji!
Kowalewska wystąpiła w setkach tego projektu w Europie oraz Azji.

Poza działalnością koncertową zajmuje się prowadzeniem warsztatów z muzykoterapii.
W działalności muzykoterapeutycznej zajmuje się harmonizowaniem grup, team buildingiem (ludzie biznesu) – przeprowadziła około 1000 takich warsztatów w Polsce, Europie, Azji.
Prowadzi również warsztaty dla najmłodszych (grupy wiekowe od 1,5roku – 5 lat oraz 6-8 lat) oraz tworzy autorskie programy muzyczne dla dzieci i młodzieży.

Działa jako wolontariuszka (muzykoterapia) w Centrum Zdrowia Dziecka w Międzylesiu na oddziale Rehabilitacji neurologicznej.


Helena Matuszewska – multiinstrumentalistka, kompozytorka, poetka, wolna dusza. Prowadzi warsztaty muzyczne dla dzieci i dorosłych. Tworzy muzykę do spektakli teatralnych, opowieści i słuchowisk.

Specjalizuje się w grze na smyczkowych instrumentach etnicznych oraz w grze techniką paznokciową. W swoich projektach w niekonwencjonalny sposób wykorzystuje takie instrumenty jak suka biłgorajska, złóbcoki, rebab turecki czy kashgarski rawap. Absolwentka UMFC w Warszawie w klasie skrzypiec.

Od 10 lat związana ze środowiskiem muzyki etnicznej i folkowej. Fascynuje ją mieszanie i zderzanie różnych, pozornie odległych brzmieniowo, muzycznych światów, kultur i instrumentów. Jest współtwórczynią Mehehe – etnoambientowego duetu inspirowanego ludową magią i szeptuchami, kobiecej formacji folkowej Same Suki, duetu InFidelis łączącego brzmienie suki biłgorajskiej i fideli płockiej z looperem oraz zespołu Naneli Lale grającego klasyczną muzykę osmańską. Autorka muzycznej opowieści Zarysy o tęsknocie za górami.

Uwielbia improwizować w każdym aspekcie życia i wyrażać siebie tańcząc jak Dzika Kobieta. Komponuje, śpiewa, plecie biżuterię, spaceruje po lasach i łąkach, zbiera zioła, szyszki i kwiaty. Pochodzi z małej wioski na szczycie góry na Spiszu, gdzie mieszka i tworzy.

W swoim dorobku ma cztery autorskie albumy – „Ciemnienie” (Mehehe/2019), „Projekt Kolberg” (InFidelis/2015), „Niewierne” i „Ach, mój Borze”(Same Suki/2013 i 2018).
Jest laureatką nagród na czołowych festiwalach muzyki etnicznej w Polsce oraz stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

fot. B. Muracki