Trillingen Duo

NASZA KADRA WARSZTATÓW DLA MŁODYCH MUZYKÓW „Nie bój się improwizować!”

Trillingen Duo
jest unikatowym zespołem, stworzonym przez Iwonę Jędruch i Małgorzatę Kołcz, który prezentuje niekonwencjonalne brzmienia orientalnych instrumentów połączonych z klasycznymi oraz głosem. Ma za sobą koncerty na festiwalach oraz prawykonania kompozycji m.in. Anny Ignatowicz-Glińskiej i Ryszarda Osady.

Iwona Jędruch – gra własną muzykę improwizowaną i kontemplacyjną na gongach, misach dźwiękowych, skrzypcach, śpiewa wokalizy przez konchę.

Naukę gry na skrzypcach rozpoczęła w wieku lat ośmiu. Ukończyła PWSM (obecnie Akademia Muzyczna) w Gdańsku. Uczyła się u prof. S. Hermana, prof. L. Galona i in. Studiowała także na Uniwersytecie Gdańskim i SGPiS (obecnie Szkoła Główna Handlowa) w Warszawie).

Inspirując się specyficzną barwą dźwięku skrzypiec stosuje własne techniki w celu wyeksponowania kolorystycznych i dynamicznych walorów gongu, mis dźwiękowych i głosu. Ma to także istotny wpływ na kształtowanie się formy muzycznej, opartej na przebiegach emocjonalnych w jej muzyce. Występuje w kraju i za granicą solo i w duetach na licznych koncertach kameralnych i festiwalowych: na MFMW WARSZAWSKA JESIEŃ w Łazienkach Królewskich w roli wróżki Sybilli Długowiecznej w spektaklu „Król Midas i łabędzie” (2012, 2013) z muzyką Jerzego Kornowicza; w Maratonie Muzycznym „Najdłuższe urodziny Fryderyka Chopina” w Warszawie (2010); m.in. Międzynarodowych Targach Bursztynu AMBERMART i AMBERIF (2008, 2013), Międzynarodowym Festiwalu Kultury Hiszpańskojęzycznej VIVA FLAMENCO 2008 i 2009.

Iwona Jędruch grała także na koncertach z wybitnymi artystami, m.in.: ze Zdzisławem Piernikiem – tuba preparowana – na Festiwalach PĘTLE CZASU Józefa Robakowskiego w Łodzi (2007), MIRONALIA 2011 etc.; z Tadeuszem Sudnikiem – media elektroniczne i Michaelem Zerangiem (US) perkusja ONE NIGHT of EXPERIMENTAL MUSIC w warszawskim klubie PARDON TO TU (2014), z Małgorzatą Kołcz– kontrabas – na III M F MusicaClassica w Józefosławiu (2011), VIA HOMINIS VIA CAELESTIS w Warszawie (2015), AutoPianoForte – koncert prawykonań – w Studio Koncertowym PR im. W. Lutosławskiego w Warszawie (2016); z Jarosławem Siwińskim – kompozytor, instrumenty klawiszowe; a także z Yamaha Disklavier – fortepian autonomiczny.

Ma na swoim koncie liczne nagrania płytowe. Prowadzi także warsztaty improwizacyjne i rozwojowe, wykłady, felietony oraz koncerty relaksacyjne i spotkania indywidualne w ramach autorskiego programu: SZTUKA DŹWIĘKU SZTUKĄ ŻYCIA (od 2001).

fot. M. Borowski

Małgorzata Kołcz – kontrabasistka, filolog klasyczny, współtwórca wydarzeń kulturalnych, autorka tekstów poetyckich.

Zaczęła grać na kontrabasie w wieku 19 lat w PSM II st. w Wałbrzychu. Ukończyła PSM II st. w Poznaniu (dyplom z wyróżnieniem). Ukończyła studia artystyczne na Wydziale Instrumentalnym w klasie kontrabasu Akademii Muzycznej im. St. Moniuszki w Gdańsku, filologię klasyczną na Wydziale Filologii Polskiej i Klasycznej Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu oraz Podyplomowe Studium Marketingowego Zarządzania Przedsiębiorstwem o specjalizacji PR.

Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dziedzinie animacja i edukacja kulturalna (2016) oraz Funduszu Popierania Twórczości Stowarzyszenia Autorów ZAiKS (2016). Kontrabasistka koncertująca w zespołach kameralnych i orkiestrach, przede wszystkim w zakresie muzyki klasycznej i jazzowej.

Wraz z Iwoną Jędruch współtworzy Trillingen Duo – zespół wykonujący muzykę eksperymentalną i improwizowaną.

W latach 2007-2012 współpracowała z Międzynarodowym Festiwalem Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień”, od 2010 r. z warszawskim festiwalem Audio Art. Od 2014 r. współpracuje z festiwalem Warszawskie Spotkania Muzyczne. Aktywnie działa na rzecz upowszechniania muzyki poważnej i jej twórców, pracując głównie dla organizacji pozarządowych (m.in. Polskie Towarzystwo Muzyki Współczesnej i Związek Kompozytorów Polskich).

Małgorzata Kołcz łączy działalność muzyczną z pracą dedykowaną kulturze, projektując i organizując wydarzenia promujące kulturę. Jest m.in. współtwórcą: Festiwalu „Obrazy z Conrada”, warszawskich Letnich Festiwali Nowego Miasta, koncertu prawykonań „Muzyczne Pejzaże Czesława Miłosza”, festiwalu „Muzyka Słów Zbigniewa Herberta”, wydarzenia performatywnego „Audio Stage”, cyklu edukacyjnego „Muzyka Współczesna Nie Gryzie“ oraz projektu „Obrazy z Warszawy. PW 44” i „Via Hominis, Via Caelestis”.
Jest pomysłodawcą warsztatów improwizacji dla najmłodszych „Opowiedz mi Bajkę“, „Ziemia Kłodzka Tańczy” oraz autorskich warsztatów dla najmłodszych dzieci „Co słychać w muzyce?“, a także najnowszych dla młodych muzyków „Nie bój się improwizować!”.

Jest autorką wierszy i tekstów poetyckich. Niektóre z nich stały się częścią utworów słowno-muzycznych. Wśród nich są stworzone wraz z kompozytorem Jarosławem Siwińskim „Preludia” do monodramów audioscenicznych, „Wariacje i odmieńce”, „Artykuły spożywcze” oraz „Ornitologia” na sopran i orkiestrę.

Ważnym w jej twórczości utworem jest libretto do mikroopery „Milcząca Rybka” Jarosława Siwińskiego. Prawykonanie utworu odbyło się 18 września 2016 r. w ramach festiwalu muzyki współczesnej Mała Warszawska Jesień w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie.